Bardejov a jeho historické pamiatky III.

Významné objekty a pamätníky

Budova Humanistickej školy
Latinská mestská škola bola založená v roku 1538. Rektorom sa stal Leonard Stöckel. Budova v renesančnom štýle bola pristavaná k mestskému opevneniu. Na fasáde je zachované datovanie ERECTA ANNO (1538), kamenný mestský znak a nástenná maľba Madona s dieťaťom a veľké slnečné hodiny. Bodova bola klasicisticky prestavaná.

 

Katov dom
Na budove v ranorenesančnom štýle z konca 16. storočia je umiestnený štít s erbom mesta. Dom bol sídlom mestského kata a v dome sa nchádzala väznica.

 

Socha sv. Floriána
Pred Bazilikou minor Sv. Egídia sa nachádza socha sv. Floriána, ktorý je patrónom hasičov. Socha je spomienkou na požiar z roku 1774, ktorý zničil mestské domy a čiastočne aj baziliku.

 

Pomník Alojza Jiráska
Socha sa nachádza pred budovou Gymnázia Leonarda Stöckela na Jiráskovej ulici. Pomník bol postavený na počesť spisovateľa, ktorý mesto navštevoval a študoval materiály z obdobia pôsobenia bratríkov na východnom Slovensku. Alois Jirásek žil v rokoch 1896 - 1906.

 

Plastika Ruky Bardejova
Objekt je umiestnený za Dolnou bránou. Plastika bola postavená v roku 1998. Do dreva ju vytesali umelci Lájos Bolyki a András Jánosi. Objekt vyjadruje úctu obyvateľom mesta za staroslivosť o kultúrne dedičstvo.

 

Štandard ubytovania:

Prihlásenie