Soľná Jaskyňa

Soľná jaskyňa - Bardejovské Kúpele

Soľná jaskyňa - Bardejovské Kúpele
Speleoterapia je liečba v prírodnej podzemnej soľnej bani. Pre jej malú dostupnosť sa vyvinula

Haloterapia ( halo - soľ ). Je to metóda prírodnej terapie, ktorá napodobňuje atmosféru soľných baní a má monitorovanú mikroklímu. Ide teda o suchú soľnú aerosolovú inhaláciu vdychovanie suchého aerosolu soli. Vykonáva sa v špecifickej miestnosti, ktorej steny a podlahu tvorí soľ. Soľ bráni prechodu vlhkosti zvonku a udržiava vlastnosti ovzdušia spolu s halogenátorom, ktorý sa nachádza vedľa liečebnej miestnosti. Stabilná relatívna vlhkosť je v rozmedzí 40 - 60% a teplota 18- 24 C. Ďalšími dôležitými faktormi sú bezalergénové  hypobakteriálne prostredie. Suchý aerosol vzhľadom na veľkosť a prítomnosť negatívne nabitých častíc je omnoho účinnejší ako vlhký aerosol.

Účinky haloterapie:

* výrazne podporuje činnosť riasinkového epitelu v dýchacích cestách, rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie, preto má dobrý efekt u ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest

* priaznivo pôsobí na kožu, zvyšuje jej prekrvenie, zvláčňuje ju, podporuje odstránenie odumretých kožných buniek, pokožka sa stáva odolnejšou, obnovuje sa jej prirodzené napätie, efektne pôsobí aj proti celulitíde, preto sa veľmi dobre uplatňuje u kožných a alergických ochorení
 
* má bakteriostatický až baktericídny účinok a priaznvo pôsobí na imunitu pacientov s chronickými chorobami

* jód  a ostatné prvky pôsobia hojivo na dýchacie cesty, podieľajú sa na zlepšení prekrvenia orgánov, vrátane srdca a mozgu, odplavujú nežiadúce produkty zápalu, zmierňujú bolesť, podporujú látkovú premenu a zlepšujú  spaľovanie tukov, tým zlepšujú funkcie organizmu.

Absolútne kontraindikácie sú len akútna TBC, infekčné choroby a kútne choroby z nachladnutia.
Haloterapiu pacienti a najmä deti veľmi dobre znášajú. Jej efekt trvá 6 - 12 mesiacov. Pozitívne účinky, zvlášť u detí potvrdil aj svetový pediatrický kongres v Jeruzaleme v roku 1997, ktroý sa touto problematikou zaoberal.

 

Prevádzka Soľnej jaskyne:

denne 7.00 - 18.00 hod.

 

Cenník:

4,50 € / dospelí

2,50 € / deti

vstupenky sa zakupujú na recepcii hotela Alžbeta.

 

Vo všeobecnosti trvá pobyt v soľnej komore 45 minút a séria trvá od 5 do 24 dní. Klienti odpočívajú na pohodlných lehátkach. Procedúra je voľne predajná a je vhodná pre všetky vekové skupiny, tehotné ženy a deti do 3 rokov. Má príjemný, utišujúci a relaxačný účinok na klienta, na obnovenie jeho síl a energie – wellness.

Štandard ubytovania:

Prihlásenie