Minerálne Vody

Liečivé pramene:
 
Nie veľa kúpeľných miest sa môže pochváliť spojením jedinečných klimatických podmienok, vhodnou polohou, nádhernou prírodnou scenériou a prírodnými zdrojmi s výnimočným zložením. Bardejovské Kúpele poskytujú svojím návštevníkom všetky výhody a liečivé podmienky, ktoré ponúka okolitá príroda, a sú preto ideálnym miestom pre liečebné aj relaxačné pobyty.

Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Jedinečnosť zloženia minerálnych vôd umožňuje ich priaznivé uplatnenie aj pri iných ochoreniach, kde sa využívajú jednotlivé minerály a stopové prvky a to najmä u onkologických chorôb.

Výborná geografická poloha, priaznivá mikroklíma a pekné prostredie s výnimočnými liečivými vodami majú blahodárny vplyv na liečbu chorôb tráviaceho traktu, obehového a pohybového ústrojenstva, obličiek, močových ciest, dýchacích ciest, niektorých chorôb z povolania a gynekologických ochorení.


Bardejovské Kúpele sú výnimočné predovšetkým vyhľadávanými minerálnymi vodami. Tieto vlastne určujú a aj rozširujú liečebné možnosti a tým aj neobvyklé široké indikačné zameranie Bardejovských Kúpeľov. Minerálne pramene vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území.
 
 
Bardejovské minerálne vody majú túto klasifikáciu: prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Celková mineralizácia sa pohybuje od 1600 mg/l do 9400 mg/l a oxid uhličitý od 2200 mg/l do 3800 mg/l, 7-10°C. Katióny: Kalium, Lítium, Draslík, Horčík, Vápnik, Železo, Mangán, Selén, Chróm, Kadmium, Meď, Nikel, Kobalt, Zinok Anióny: chloridy, hydrogen uhličitany, fluoridy, hydrogen sulfaty, sírany, hydrogen fosfáty, stopy jodidov, stopy bromidov, z rozpustných látok oxid uhličitý, H2S sliznice horných dýchacích ciest, pri rozšírených prieduškách a stavoch po opakovaných zápaloch pľúc. Veľmi sa osvedčuje pri liečení astmy.

Prameň  H E R K U L E S– Je čo do obsahu minerálnych látok a kysličníka uhličitého najsilnejším prameňom na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest najmä preto, že svojim obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov z dýchacích ciest. Je veľmi účinný pri cukrovke.

Prameň  H L A V N Ý-
kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách a žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi.

Prameň  L E K Á R S K Y - alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

Prameň  A L Ž B E T A – S malým obsahom sodíka sa veľmi osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.

Prameň  K L Á R A – Voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov.

Prameň N A P O L E O N – Voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie: choroby žlčových ciest, choroby colitídy, chronické poruchy pečene.

Prameň  A N N A
– Voda je hydrouhličitanová, chloridová, sódna so zvýšeným obsahom kyseliny metabolitej. Používa sa na liečenie: žalúdočná dyspepsia, chronické choroby slinivky brušnej, choroby horných dýchacích ciest.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Štandard ubytovania:

Prihlásenie