Články

Ako v Bardejovských Kúpeľoch nepustiť do gatí

Bardejovské Kúpele - Súčasťou Bardejova, zapísaného do pamiatok UNESCO, sú aj Bardejovské Kúpele. Mesto Bardejov sa kúpeľmi hrdí. Ak však chcú Bardejovské Kúpele turistov uspokojiť, okrem iného je nutné, aby mali funkčné verejné WC. Ako ho však nájsť?

Prvé zastavenie každého turistu je na parkovisku. Pred vstupom do areálu Bardejovských Kúpeľov je orientačná tabuľa. Obsahuje všeličo, lokalizáciu kostola, kaviarne, zmenárne, práčovne, garáží, dokonca i teplárne, ale WC by ste hľadali márne. Čo s tým? Vyberiete sa teda na obhliadku areálu kúpeľov.

Možno vás konkrétna smerovacia tabuľa navedie, kde hľadať potrebné sociálne zariadenie. Aspoň tak by to malo byť. Prax je však iná, tabúľ s kdejakými zákazmi nájdete v kúpeľnom mestečku množstvo, niektoré zakazujú vstup psov, iné zase kolieskové korčule, bicykle, alebo trúbenie, ale WC...? Všetko vaše úsilie je márne, a to si urobíte prechádzku až po kúpalisko pri zariadení Mier v hornej časti Bardejovských Kúpeľov.

Cestou naspäť, keď už vás "veľmi tlačí", pri veľkom úsilí nájdete oznam: Turistické informačné centrum. Vojdete a nesmelo tu sediacim slečnám vysvetlíte, že potrebujete niečo také obyčajné ľudské, ako je záchod. "Verejný záchod je neďaleko dolného parkoviska pri zariadení Ranč," skonštatovali, zároveň však podotkli, že nevedia, či je v prevádzke. "Tu povyše 200 metrov je však reštaurácia Kleopatra a za poplatok 3 koruny vás na WC pustia," povedali s dodatkom, že je to tam veľmi slušné a čisté. Na poznámku, že ani tak záchod veľmi nepotrebujeme, ako sme si skôr chceli zmapovať situáciu, podotkli, že WC je v Bardejovských Kúpeľoch bolesť stará možno aj päť rokov. Dodali, že s otázku, kde nájsť WC, si od turistov vypočujú všeličo.

V reštaurácii Kleopatra bolo pusto. Prostredie je síce distingvované, ale bez hostí. A to napriek tomu, že letná turistická, teda aj kúpeľná sezóna vrcholí.

Rovnaká situácia bola aj v areáli Bardejovských Kúpeľov. Sem-tam sme našli turistu, zväčša Poliakov. Keď sme sa opýtali na možnosť ísť na WC v zariadení Kleopatra, odpoveďou nám bolo, že nemusíme ani platiť tri koruny: "Keď niekto slušne požiada, nemusí platiť," povedali dievčatá za pultom. Poznamenali, že s požiadavkou ísť na WC sa stretávajú často.

Keďže v Bardejovských Kúpeľoch, ako sme v informačnom stredisku zistili, by malo byť aj verejné WC, hľadali sme ďalej. Na dolnom parkovisku na drevenom plote hostinca Ranč sme vskutku objavili na kartóne rukou napísané označenie WC - so šípkou. Keď sme sa vydali v smere označenia, o pár metrov nasledovali schody a budova. Na nej stálo: "Kľúč od WC je na Ranči, poplatok za použitie 5 korún." Takže neostávalo nič iné, len sa vrátiť na Ranč. Na otázku, či naozaj majú kľúč od WC, nám ním obsluhujúca dievčina pokývala v ruke. S poznámkou, že neraz, keď kľúč niekomu vydá, potom tŕpne, či ho aj prídu vrátiť. Odfotografovať sa však nechcela, vraj máme počkať na vedúceho.

Aj došiel. Odmietol nám však povedať svoje meno. Iba podotkol, že zariadenie má v prenájme od júna. "Keďže Ranč nemá samostatné WC, podmienkou mesta bolo, aby som prevádzkoval aj verejné. Súhlasil som, ale Poliaci, ktorí sem prídu, nevytiahnu tŕň z päty, a pacientov je veľmi málo." Podotkol, že okrem nájomného, len za elektriku na verejnom WC zaplatí mestu 2,5 tisíca korún. Vraj ešte musí zaplatiť aj pani, ktorá záchody príde vyčistiť: "Je to o ničom, vydržím maximálne do konca septembra a potom prevádzku odovzdám," podotkol.


 

Autorka: Marianna MEŠŠOVÁ

Zdroj: Košický KORZÁR 9.8.2005


 


Štandard ubytovania:

Prihlásenie